| Specification | |
| Model: | NiMH AAA 600mAh 3.6v |
| Size: | AAA |
| Chemistry: | Nickel Metal Hydride(Ni-MH) |
| Nominal Voltage: | 3.6V |
| Cut off Voltage: | 3.0V |
| Capacity: | 600mAh |
| Weight: | 35g |
| Dimension: | 11mm*33mm*45mm |
| OEM: | with tabs, wires, connectors, battery packs |
| Packing: | traying packing or in small boxes |
| Certificate: | CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS |
-
Specification Model: Ni-CD 1/2A 650mAh 2.4v Size: 1/2A Chemistry: Nickel Cadmium(Ni-CD) Nominal Voltage: 2.4V Cut off Voltage: 2.0V Capacity: 650mAh Weight: 36g Dimension: 17mm*56mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-Polymer 301020 60mAh 3.7v Size: 301020 Chemistry: Lithium Polymer(Li-Polymer) Nominal Voltage: 3.7V Cut off Voltage: 2.75V Capacity: 60mAh Weight: 1.3g Dimension: 3.0mm*10mm*20mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-Polymer 525297 3000mAh 3.7v Size: 525297 Chemistry: Lithium Polymer(Li-Polymer) Nominal Voltage: 3.7V Cut off Voltage: 2.75V Capacity: 3000mAh Weight: 55.0g Dimension: 5.2mm*97mm*52mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-Polymer 546095 3700mAh 3.7v Size: 546095 Chemistry: Lithium Polymer(Li-Polymer) Nominal Voltage: 3.7V Cut off Voltage: 2.75V Capacity: 3700mAh Weight: 66.0g Dimension: 5.4mm*95mm*60mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-Polymer 603048 900mAh 3.7v Size: 603048 Chemistry: Lithium Polymer(Li-Polymer) Nominal Voltage: 3.7V Cut off Voltage: 2.75V Capacity: 900mAh Weight: 17.0g Dimension: 6.0mm*30mm*48mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-Polymer 603445 800mAh 3.7v Size: 603445 Chemistry: Lithium Polymer(Li-Polymer) Nominal Voltage: 3.7V Cut off Voltage: 2.75V Capacity: 800mAh Weight: 16.0g Dimension: 6.0mm*45mm*34mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-Polymer 404050 800mAh 3.7v Size: 404050 Chemistry: Lithium Polymer(Li-Polymer) Nominal Voltage: 3.7V Cut off Voltage: 2.75V Capacity: 800mAh Weight: 16.0g Dimension: 4.0mm*50mm*40mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-Polymer 603450 1000mAh 3.7v Size: 603450 Chemistry: Lithium Polymer(Li-Polymer) Nominal Voltage: 3.7V Cut off Voltage: 2.75V Capacity: 1000mAh Weight: 20.0g Dimension: 6.0mm*50mm*34mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: ICR 18650 2600mAh 3.7v Size: 18650 Chemistry: Lithium Ion(Li-ion) Nominal Voltage: 3.7V Cut off Voltage: 2.75V Capacity: 2600mAh Weight: 46g Dimension: 18.0mm*65mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS