| Specification | |
| Model: | INR 18650 3000mAh 3.7v |
| Size: | 18650 |
| Chemistry: | Lithium Ion(Li-ion) |
| Nominal Voltage: | 3.7V |
| Cut off Voltage: | 2.75V |
| Capacity: | 3000mAh |
| Weight: | 50g |
| Dimension: | 18.0mm*65mm |
| OEM: | with tabs, wires, connectors, battery packs |
| Packing: | traying packing or in small boxes |
| Certificate: | CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS |
-
-
Specification Model: Ni-CD C 3000mAh 1.2v Size: C Chemistry: Nickel Cadmium(Ni-CD) Nominal Voltage: 1.2V Cut off Voltage: 1.0V Capacity: 3000mAh Weight: 74g Dimension: 25.1mm*49mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Ni-CD Sub C 2200mAh 1.2v Size: Sub C Chemistry: Nickel Cadmium(Ni-CD) Nominal Voltage: 1.2V Cut off Voltage: 1.0V Capacity: 2200mAh Weight: 48g Dimension: 22.1mm*43mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-Polymer 251332 75mAh 3.7v Size: 251332 Chemistry: Lithium Polymer(Li-Polymer) Nominal Voltage: 3.7V Cut off Voltage: 2.75V Capacity: 75mAh Weight: 2.5g Dimension: 2.5mm*13mm*32mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-ion 18650 5Ah 11.1v (3S2P) Size: 18650 Chemistry: Lithium Ion(Li-ion) Nominal Voltage: 11.1V Cut off Voltage: 8.25V Capacity: 5Ah Weight: 320g Dimension: 20mm*58mm*138mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-ion 18650 1500mAh 3.7v Size: 18650 Chemistry: Lithium Ion(Li-ion) Nominal Voltage: 3.7V Cut off Voltage: 2.75V Capacity: 1500mAh Weight: 41g Dimension: 18.0mm*65mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Ni-CD SC 2000mAh 3.6v Size: SC Chemistry: Nickel Cadmium(Ni-CD) Nominal Voltage: 3.6V Cut off Voltage: 3.0V Capacity: 2000mAh Weight: 140g Dimension: 46mm*40mm*45mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-Polymer 752245 800mAh 3.7v Size: 752245 Chemistry: Lithium Polymer(Li-Polymer) Nominal Voltage: 3.7V Cut off Voltage: 2.75V Capacity: 800mAh Weight: 16g Dimension: 7.5mm*22mm*45mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS