| Specification | |
| Model: | Ni-MH 4/3A 3800mAh 7.2v |
| Size: | 4/3A |
| Chemistry: | Nickel Metal Hydride(Ni-MH) |
| Nominal Voltage: | 7.2V |
| Cut off Voltage: | 6.0V |
| Capacity: | 3800mAh |
| Weight: | 390g |
| Dimension: | 18mm*70mm*110mm |
| OEM: | with tabs, wires, connectors, battery packs |
| Packing: | traying packing or in small boxes |
| Certificate: | CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS |
-
Specification Model: Li-Polymer 955565 5000mAh 3.7v Size: 955565 Chemistry: Lithium Polymer(Li-Polymer) Nominal Voltage: 3.7V Cut off Voltage: 2.75V Capacity: 5000mAh Weight: 90g Dimension: 9.5mm*54mm*65mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-Polymer 103050 1600mAh 3.7v Size: 103050 Chemistry: Lithium Polymer(Li-Polymer) Nominal Voltage: 3.7V Cut off Voltage: 2.75V Capacity: 1600mAh Weight: 26.0g Dimension: 10.0mm*30mm*50mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-Polymer 126090 8000mAh 3.7v Size: 126090 Chemistry: Lithium Polymer(Li-Polymer) Nominal Voltage: 3.7V Cut off Voltage: 2.75V Capacity: 8000mAh Weight: 125g Dimension: 12mm*60mm*90mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-Polymer 382527 260mAh 3.7v Size: 382527 Chemistry: Lithium Polymer(Li-Polymer) Nominal Voltage: 3.7V Cut off Voltage: 2.75V Capacity: 260mAh Weight: 5.0g Dimension: 3.8mm*25mm*27mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-ion 18650 3400mAh 3.7v Size: 18650 Chemistry: Lithium Ion(Li-ion) Nominal Voltage: 3.7V Cut off Voltage: 2.75V Capacity: 3400mAh Weight: 55g Dimension: 18.0mm*65mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: LiFePO4 18500 1000mAh 6.4v Size: 18500 Chemistry: LiFePO4 Nominal Voltage: 6.4V Cut off Voltage: 5.4V Capacity: 1000mAh Weight: 68g Dimension: 19mm*38mm*52mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Ni-CD D 4000mAh 6.0v Size: D Chemistry: Nickel Cadmium(Ni-CD) Nominal Voltage: 6.0V Cut off Voltage: 5.0V Capacity: 4000mAh Weight: 600g Dimension: 33mm*62mm*165mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-Polymer 505262 2000mAh 3.7v Size: 505262 Chemistry: Lithium Polymer(Li-Polymer) Nominal Voltage: 3.7V Cut off Voltage: 2.75V Capacity: 2000mAh Weight: 38.0g Dimension: 5.0mm*52mm*62mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS