| Specification | |
| Model: | Ni-MH 4/3A 3600mAh 7.2v |
| Size: | 4/3A |
| Chemistry: | Nickel Metal Hydride(Ni-MH) |
| Nominal Voltage: | 7.2V |
| Cut off Voltage: | 6.0V |
| Capacity: | 3600mAh |
| Weight: | 360g |
| Dimension: | 32mm*35mm*136mm |
| OEM: | with tabs, wires, connectors, battery packs |
| Packing: | traying packing or in small boxes |
| Certificate: | CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS |
-
Specification Model: LI-ion 18650 1500mAh 7.4v Size: 18650 Chemistry: Lithium Ion(Li-ion) Nominal Voltage: 7.4V Cut off Voltage: 6.4V Capacity: 1500mAh Weight: 100g Dimension: 19.0mm*37mm*67mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-ion 18650 3400mAh 3.7v Size: 18650 Chemistry: Lithium Ion(Li-ion) Nominal Voltage: 3.7V Cut off Voltage: 2.75V Capacity: 3400mAh Weight: 55g Dimension: 18.0mm*65mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: LiFePO4 18500 1000mAh 6.4v Size: 18500 Chemistry: LiFePO4 Nominal Voltage: 6.4V Cut off Voltage: 5.4V Capacity: 1000mAh Weight: 68g Dimension: 19mm*38mm*52mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Ni-CD D 4000mAh 6.0v Size: D Chemistry: Nickel Cadmium(Ni-CD) Nominal Voltage: 6.0V Cut off Voltage: 5.0V Capacity: 4000mAh Weight: 600g Dimension: 33mm*62mm*165mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Ni-CD AA 700mAh 2.4v Size: AA Chemistry: Nickel Cadmium(Ni-CD) Nominal Voltage: 2.4V Cut off Voltage: 2.0V Capacity: 700mAh Weight: 36g Dimension: 30mm*15mm*50mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Ni-CD AA 300mAh 3.6v Size: AA Chemistry: Nickel Cadmium(Ni-CD) Nominal Voltage: 3.6V Cut off Voltage: 3.0V Capacity: 300mAh Weight: 45g Dimension: 30mm*26mm*50mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-Polymer 402540 600mAh 3.7v Size: 402540 Chemistry: Lithium Polymer(Li-Polymer) Nominal Voltage: 3.7V Cut off Voltage: 2.75V Capacity: 600mAh Weight: 10g Dimension: 4.0mm*25mm*40mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS