| Specification | |
| Model: | Ni-MH 4/3A 38000mAh 12v |
| Size: | 4/3A |
| Chemistry: | Nickel Metal Hydride(Ni-MH) |
| Nominal Voltage: | 12V |
| Cut off Voltage: | 10V |
| Capacity: | 3800mAh |
| Weight: | 520g |
| Dimension: | 36mm*100mm*70mm |
| OEM: | with tabs, wires, connectors, battery packs |
| Packing: | traying packing or in small boxes |
| Certificate: | CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS |
-
Specification Model: Li-ion 18650 2600mAh 14.8v Size: 18650 Chemistry: Lithium Ion(Li-ion) Nominal Voltage: 14.8V Cut off Voltage: 11.0V Capacity: 2600mAh Weight: 200g Dimension: 38mm*38mm*68mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-ion 18650 2200mAh 14.8v Size: 18650 Chemistry: Lithium Ion(Li-ion) Nominal Voltage: 14.8V Cut off Voltage: 11.0V Capacity: 2200mAh Weight: 180g Dimension: 38mm*38mm*68mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-ion 18650 5.2Ah 11.1v (3S2P) Size: 18650 Chemistry: Lithium Ion(Li-ion) Nominal Voltage: 11.1V Cut off Voltage: 8.25V Capacity: 5.2Ah Weight: 310g Dimension: 38mm*56mm*65mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Ni-CD Sub C 2000mAh 1.2v Size: Sub C Chemistry: Nickel Cadmium(Ni-CD) Nominal Voltage: 1.2V Cut off Voltage: 1.0V Capacity: 2000mAh Weight: 45g Dimension: 22.5mm*43mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-Polymer 402540 600mAh 3.7v Size: 402540 Chemistry: Lithium Polymer(Li-Polymer) Nominal Voltage: 3.7V Cut off Voltage: 2.75V Capacity: 600mAh Weight: 10g Dimension: 4.0mm*25mm*40mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-ion 18650 4400mAh 14.8v Size: 18650 Chemistry: Lithium Ion(Li-ion) Nominal Voltage: 14.8V Cut off Voltage: 11.0V Capacity: 4400mAh Weight: 420g Dimension: 110m*105mm*20mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-ion 18650 3000mAh 14.4v (4S1P) Size: 18650 Chemistry: Lithium Ion(Li-ion) Nominal Voltage: 14.4V Cut off Voltage: 11.0V Capacity: 3000mAh Weight: 240g Dimension: 38 * 38 * 70 mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS -
Specification Model: Li-ion 18650 17.5Ah 7.4v (2S5P) Size: 18650 Chemistry: Lithium Ion(Li-ion) Nominal Voltage: 7.4V Cut off Voltage: 5.5V Capacity: 17.5Ah Weight: 600g Dimension: 95 * 38 * 70 mm OEM: with tabs, wires, connectors, battery packs Packing: traying packing or in small boxes Certificate: CE, ROHS, UL, UN38.3, MSDS